Botulinum toksin nedir?

Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen toksindir. Botulinum toksini, kaslar ile sinirlerin birleşme yerinde asetilkolin reseptörlerini bloke ederek kaslarda geçici bir gevşemeye neden olur. Etkisi doza bağımlı ve geri dönüşümlü bir uygulamadır. Günümüzde en çok kullanılan botulinum toksin preparatlarının ticari isimleri Botox (allergan) ve Dysport (gen)’ tur.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada botulinum toksin hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de botulinum toksin tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Botulinum toksin ne amaçla uygulanır?

Botulinum toksin, kaslarda geçici kasılmayı engellediği için  birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde en sık kırışıklık ve terleme tedavisinde kozmetik amaçlı tercih edilmektedir. Kozmetik uygulamaların dışında da birçok nörolojik hastalıkların (servikal distoni, spastisite, migren) tedavisinde, mesane bozukluklarında, göz hastalıklarında (blefarospazm, şaşılık) , kronik anal fissür gibi birçok alanda da kullanılabilmektedir.

Botulinum toksin kozmetik amaçlı kullanım alanları nelerdir?

Kaşarası, alın, göz çevresi, dudak üstü çizgilerinin yok edilmesinde, gülünce üst dudak etinin görünmesi yani gummy smile tedavisinde, burun ucu kaldırmada, diş sıkma veya gıcırdatmaya neden olan güçlü çene kasının gevşetilmesinde, el, ayak ve koltuk altı terlemelerinin azaltılmasında kullanılabilir.

Botulinum toksin kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, emzirenlere, botulinum toksin içeriğine (inek sütü, albumin ve laktoz) duyarlılığı veya allerjisi olanlara, tedavi alanında aktif enfeksiyonu (uçuk, yara, ekzema) olanlara, kas güçsüzlüğü ve nöromuskuler hastalıkları (AML, myastania gravis, miyopatiler) olanlara uygulanmaz.

Botulinum toksin nasıl uygulanır?

İşlemden 7-10 gün öncesinden aspirin, ağrı kesiciler (NSAAİ), yeşil çay, kiraz çayı, bazı vitamin destekleri (ginko biloba, E vit, ginseng, balık yağı vs) kesilmesi veya doktorunuza bilgi verilmesi önerilmektedir.  İşlem küçük iğneler ile uygulandığından genellikle lokal anestezik krem kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Uygulama öncesi cilt antiseptik solüsyonlarla silinir. Hasta oturur veya yarı oturur vaziyette iken toksin cilt altına gerekli dozlarda uygulanır. 10-20 dk süren işlem sonrası hasta günlük hayatına geri dönebilir. Cilt altına uygulanması nedeniyle her mevsim botulinum toksin uygulaması yapılabilir.

Botulinum toksin uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Toksin uygulaması sonrası 4 saat boyunca yüzüstü veya sırt üstü yatılmamalı, ayakta kalır pozisyonda durulmalı. Aşırı fiziki aktivitelerden ( spor, egzersiz yapma ) ve aşırı sıcaktan (sıcak banyo, hamam, sauna ) kaçınılmalı.  Tedavi bölgesine masaj yapılmamalı.

Botulinum toksin uygulamasının etkisi ne zaman başlar?

Uygulamadan 2-3 gün sonra kas zayıflığı başlar, 1-2 haftada kırışıklıklar düzelmeye başlar ve etkisi 3-6 ay sürer. Hastadan hastaya değişiklik göstererek bu süre uzayabilir veya kısalabilir. İşlemden 10-14 gün sonra hasta kontrol edilmektedir. Eğer gerekli ise 2. uygulama ya da rötuş yapılabilir. Gereksiz uygulamalar botulinum toksinine karşı direnç (otoantikor) gelişmesine neden olduğu için kontrol enjeksiyonlarının 1 ay içinde yapılması tavsiye edilmektedir.

Botulinum toksin uygulaması sonrası

İşlem sonrasında uygulama bölgesinde en sık karşılaşılan yan etkiler, hassasiyet, ağrı, kızarıklık, ödem, morluk ve başağrısıdır. Bu yan etkiler birkaç saat ve gün içinde kendiliğinden gerilemektedir.

Botulinum toksin uygulamasından sonra gelişebilecek nadir diğer yan etkiler (göz kapağında sarkma (blefaropitoz), kaşta sarkma (pitoz), alt göz kapağının ektropiyonu, göz kapağının tam kapanmaması (lagoftalmus), kuru göz (kseroftalmi), göz yaşı fazlalığı (epifora), çift görme (diplopi), göz altı torbalarında kötüleşme, gülümsemede asimetri, konuşma, yeme-içmenin bozulması, salya akması). genellikle uygulama sonrası toksinin etraf dokulara yayılması ile ortaya çıkmaktadır. Bu yan etkilerin ortaya çıkmaması için kişinin işlem sonrası da dikkatli olması önerilmektedir.

Botulinum toksin uygulaması en erken 4 -6 ay aralıklarla yapılmalıdır. Kırışıklık tedavisinde botulinum toksinin etkinliğinin devam etmesi için düzenli aralıklarla yaptırılması gerekmektedir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada botulinum toksin hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de botulinum toksin tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01