Akne izi nasıl oluşur?

Akne yüz, boyun, sırt ve gövdede yer alan, yağ bezlerinin aktivitesinden kaynaklanan, ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen sivilcelerdir. Ergenlik döneminde en sık görülen dermatolojik hastalığıdır. 12-18 yaşları arasındaki bireylerin yaklaşık %40- 80′ ında görülür. Şiddetli iltihaplı akne durumlarında etraftaki kıl köklerini etkileyerek yırtılmalara neden olmaktadır. Eğer bu yırtılma derinin üst tabakasını etkilediyse yüzeyel akne izi (skar), alt tabakasını (dermis) etkilediyse derin akne izi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada akne izlerinin tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de akne izi tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Akne izi çeşitleri nelerdir?

Başlıca yüzeyel ve derin akne izi olarak ikiye ayrılmaktadır. Derin akne izleri de kendi içinde şekillerine ve boyutlarına göre rolling, ıcepick ve boxcar olarak ayrılmaktadır. Akne izi çeşitlerinin tanımlanması özellikle izin şiddetini belirlemek ve ona göre tedavi planlayabilmek için kullanılmaktadır.

Akne izi nasıl tedavi edilir?

Akne izi tedavisinde izin erken- geç dönemde olması, yüzeyel veya derin akne izi olmasına, daha önce uygulanan tedavi yöntemlerinin varlığına göre birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer uygulamaları, radyofrekans, punch teknikleri, yağ transplantasyonu ve diğer dolgu yöntemleri, mikroiğneleme, subsizyon, kombine tedaviler, …  ….. tedavisi gibi birçok tedavi yöntemi tek başına veya kombine olarak uygulanabilir.

Akne izi tedavisinde kimyasal peeling  nasıl uygulanır?

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Daha çok yüzeyel akne skarları (izleri), akne sonrası oluşan lekeler ve komedonal aknelerin (siyah- beyaz noktalar) tedavisinde kullanılmaktadır, derin akne izlerinde başarı oranı düşüktür. Kimyaasal peelingte en sık kullanılan ajanlar; glikolik asit, trichloroasetik asit (TCA), Jessner’ s solüsyonu, pirüvik asit ve salisilik asittir.

Uygulamadan 1-2 gün önce kullanılan alkol içerikli ürünlerin bırakılması önerilmektedir. Uygulamadan sonra cilde kızarıklık soyulma olacağı için doktorunuzun önerdiği nemlendirici ve güneş koruyucular kullanılmalıdır. Kimyasal peelingte kullanılacak kimyasal maddeye, kişinin şikayetinin şiddetine, erken-geç dönem oluşuna göre tedavi seansları değişebilir. Genel olarak 10 gün-1 ay arayla 4-6 seans uygulama gerekmektedir.

Akne izi tedavisinde mikroiğneleme yöntemi nasıl uygulanır?

Mikroiğneleme cihazları (dermapen-dermaroller), üzerindeki çok sayıdaki iğneler ile cildin üst tabakasına zarar vermeden deride mikrokanallar açılmasını sağlar. cihazların 0,5mm – 2,5mm arasında iğne uzunlukları vardır. Cilt üzerinde açılan mikrokanallar sayesinde derinin yara iyileşme mekanizması tetiklenir, aynı zamanda kullanılan topikal ürünlerin derinin alt tabakalarına daha fazla geçmesi sağlanır.  mikroiğneleme yöntemi akne skarlarının (sivilce izleri) düzeltilmesi veya geniş gözenekli cilt yapısının azaltılması amacıyla … (trombositten zengin serum) tedavisi ile birlikte kullanılabilir. İşlem öncesi 15-30 dk lokal anestezik madde uygulanır. Uygulama sonrası cilde kızarıklık, ödem, kuruluk ve küçük kanama noktaları (peteşi) oluşmaktadır. Akne izlerinin yoğunluğuna, derinliğine, kişinin daha önce işlem yapıp yapılmamasına, akne izlerinin erken-geç dönemde olmasına göre tedavi seans sayıları değişmektedir. Seans aralıkları 15 gün-1 ay aralıklarla 3-6 seans  şeklinde planlanmaktadır.

Akne izi tedavisinde altın iğne yöntemi nasıl uygulanır?

Altın iğne yöntemi ile cildin altına 3,5 mm’ ye kadar inebilen mikroiğneler sayesinde geçtiği bölgenin tamamında radyofrekans yani ısı vererek cildin yara iyileşme mekanizmasını uyarır ve doğal iyileşme sürecini başlatırlar. Buna bağlı olarak ciltte kollajen doku uyarılarak derinin yenilenmesi, akne izlerinin küçülmesi sağlanmaktadır. altın iğne yöntemi … veya mezoterapi serumları ile birlikte kullanıldığında etkinlik artmaktadır. İşlemden 15-30 dk  önce lokal anestezi uygulanmaktadır. Anestezik krem antiseptik solüsyonlarla temizlendikten sonra işleme başlanır, kişiye özel başlık kullanılarak 30-45 dk süren bir uygulamadır. Uygulama sonrası cilde ısı verilmesinden dolayı meydana gelen kızarıklık birkaç saat içinde geçmektedir. Altın iğne yöntemi 1 ay aralarla 3-4 seans şeklinde uygulanır. deride yara iyileşmesi ve kollajen doku tetiklendiği için altin iğne yönteminin sonuçları en erken 3 ay sonra gözlenmektedir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada akne izlerinin tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de akne izi tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Akne izi tedavisindeki diğer yöntemler

Dermabrazyon; akne izi tedavisinde  kullanılan ilk tedavidir. Deri yüzeyini yenilemek amacıyla cildi mekanik olarak soyma tekniğidir. Yüzeyel yada derin soyulma şeklinde uygulanabilir. Derin uygulanan dermabrazyonda derin akne izlerinde iyi sonuç alınırken yüzeyel uygulanan dermabrazyon derin akne izlerde etkisizdir. Günümüzde artık çok tercih edilmemektedir.

Lazer uygulamaları: Akne izi tedavisinde  fraksiyonel karbondioksit lazer, erbium Yag lazer, plazma enerjisi, Nd-Yag lazer,  IPL, KTP ve Q swichted lazer gibi çok sayıda lazer cihazı mevcuttur. Lazer uygulamaları ile hem cildin üst tabakası hem alt tabakası ısı ile hasarlandırıldığı için derin akne izlerinde etkili yöntemlerdir. İşlemler öncesi anestezik krem kullanılmaktadır. İşlem sonrası kızarıklık, hassasiyet, soyulma gözlenebilir. Kişinin şikayetine göre 1 ay aralıklarla 2-4 seans uygulama gerekebilir. Uygulamaların kış mevsiminde yapılması önerilmektedir.

Punch tekniği ; Icepick ve boxcar gibi derin akne izlerinin tedavisinde tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi kullanılarak akne izi punch olarak isimlendirilen kalem tarzındaki kesici alet ile kesilip çıkarılır, dikiş veya greft ile kapatılır. Bu tedavi ile büyük skarların çaplarının küçültülmesi amaçlanmaktadır. İşlemin dezavantajı sadece tek skar üzerine etkili olmasıdır. cerrahi bir işlem olması nedeniyle uygulamanın kış aylarında yapılması önerilmektedir.

Subsizyon  ve dolgu uygulaması, Subsizyon tekniğinde akne izinin oluşmasına neden olan deri altındaki fibroz bağlar, özel iğneler ile koparılır. Bu sayede derin akne izleri deri yüzeyine çıktığı için daha az belirgin hale gelmektedir. Özellikle rolling tip akne izinin tedavisinde tercih edilmektedir. Subsizyon ile fibröz doku serbestleştirildikten sonra deri yüzeyinin yükseltilmesi için altına dolgu veya yağ transplantasyonu uygulanabilir. Dolgu yada yağ kullanımı kalıcı olmadığı için bu işlemin belli aralıklarla tekrarlanması önerilir. Uygulama deri altına yapıldığı için her mevsim yapılabilmektedir.