Ameliyatsız göz kapağı estetiği nedir?

Göz çevresinin derisinin ince olması sebebiyle yaşlanma sürecinde kırışıklık, sarkma, torbalanma şeklinde problemlere neden olmaktadır. Genetik nedenlerle erken yaşlarda göz çevresinde problemleri başlayanlarda, ileri ki yaşlarda ameliyat olmaktan korkan veya ameliyat olmasını engelleyen hastalıklar ve ilaç kullanımı olan kişilerde ameliyatsız göz kapağı sorunlarının çözümü için plazma enerjisi (Plexr) kullanılmaktadır.

Plazma enerjisi, uygulandığı bölgede ortamda gaz halinde bulunan azot ve su buharını yüksek enerjiye çevirir. Maddenin 4. hali olarakta tarif edilen plazma enerjisi cildin sorunlu dış yüzeyini buharlaştırarak (süblimleşme:katı halden direkt gaza dönüşüm) problemli bölgeleri yok ederken , yeni doku oluşum sürecini de başlatmış olur. Sorunlu bölgeyi tedavi ederken çevre dokulara herhangi bir zarar vermez.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada ameliyatsız göz kapağı estetiği hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de ameliyatsız göz kapağı estetiği yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Ameliyatsız göz kapağı estetiği kimlere uygulanabilir?

Üst göz kapağı düşüklüğü,  alt göz kapağı kırışıklıkları ve torbalanması, göz çevresi (kaz ayakları) çizgilenmelerinin sıkılaştırma-gençleştirme, göz kapaklarındaki sarı-turuncu renkli yağ birikimleri (ksantelazma, milyum), dudak üstündeki çizgiler ve kırışıklıklar, kulak önü kırışıklıkları, akne (sivilce), akne izleri, siğiller (verrüka), et benleri (skin tag), leke tedavisi (yaşlılık lekesi, lentigo, çil vb), yara ve ameliyat izleri, göbek etrafı çizgilenmeleri, stria (çatlak), ciltten kabarık lezyonların (seboreik keratozlar,yağ kistleri,burun üzerindeki ben görünümündeki kabarıklıklar (burun papüllomu),yüzeyel benler vb.) tedavisinde kullanılmaktadır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği kimlere uygulanmaz?

Gebelik, emzirme, kan sulandırıcı ilaç kullananlar (aspirin, heparin, cuamadin), aktif otoimmün hastalığı veya deri kanseri olanlara, uygulama alanında enfeksiyon (uçuk, ekzema) ve açık yarası olanlara, bazı deri hastalıklarının (sedef, vitiligo, liken planus) varlığında, şiddetli migren, epilespsi hastalığı , kalp pili olanlara, keloid/hipertrofik skar gelişinine yatkınlığı , aktif göz enfeksiyonu (konjuktivit, blefarit) ve anestezik maddelere allerjisi olanlara uygulanmaz.

Ameliyetsiz göz kapağı estetiği işlemi nasıl uygulanır?

Uygulama yapılacak bölge antiseptik sıvı ile temizlenir. İşlem öncesi lokal anestezik krem sürülür, ortalama 30-45 dk. beklenir ve işlem uygulanır.Göz kapağı uygulamalarında şeffaf streç film ile kapatma yapılarak lokal anesteziğin etkinliği arttırılır. Bazende lokal anestezik uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir. İşlem, yapılan bölgeye göre 20-30 dk arasında değişmektedir.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemi kaç seans yapılır?

Kişinin şikayetinin derecesine, yaşına ve ek problemlerine göre değişmekle birlikte plazma enerjisi (plexr) genellikle 1-3 seans arasında uygulanır. Seans aralıkları iyileşme sürecinin tamamlanmasına göre 1-2 ay arasındadır. İşlem sonrası dokudaki iyileşme süreci devam etmektedir, işlemin kalıcılık süresi 3-5 yıl kadardır. Cildin en üst tabakası hasarlandığı için plazma enerjisi işlemi genellikle kış aylarında yapılmalıdır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği işlem sonrası

Tedavi sonrası çok hafif yanma veya karıncalanma hissi, birkaç gün süren şişlik – ödem (1-5 gün) olması normaldir, ödemin daha hızlı iyileşmesi için buz uygulaması önerilmektedir. Tedavi sonrası minik kahverengi, nokta şeklinde benekler, kabuklanmalar olmaktadır. Bu yüzeyel kabuklanmalar  yaklaşık 3-7 gün sürebilir.  Bu kabuklar kesinlikle kaldırılmamalıdır, kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Kabukların dökülmesinin ardından hafif pembe renkli bir cilt ortaya çıkmaktadır. Bu cilt görüntüsü 2-4 haftalık bir süreçte tamamen normal hale geçerek herhangi bir iz kalmadan iyileşmektedir. Bu dönemde leke oluşmaması için yapay ışık kaynaklarından korunulması ve fondotenli güneş koruyucu kremin gün içinde tekrarlayarak sürülmesi çok önemlidir.  Güneş veya yapay ışıklardan (bilgisayar, ev ışığı, telefon) bölgeyi korumak için en az 1-3 ay boyunca kalın bir likit fondöten bloğu uygulanmalıdır.

En sık gelişen yan etki postinflamatuar pigmentasyondur (kahverengi lekelenme). Tedavi sonrası gelişen lekelenme genellikle 3-6 ay gibi bir sürede kendiliğinden gerilemektedir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada ameliyatsız göz kapağı estetiği hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de ameliyatsız göz kapağı estetiği yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01