Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, ergenlik dönemi sonrası artan ve istenmeyen kıllanmaların yok edilmesine yönelik kullanılan bir lazer tedavi yöntemidir. Temel amacı, cilt altındaki kıl köküne ve kıl kökünde yer alan renk hücresine (melanosit) etki ederek kıl kökünü yok etmektir. Bu nedenle kişinin cilt tipi (rengi) ve kıllarının rengi lazer epilasyon uygulanmasında ve cihaz seçiminde çok önemlidir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada lazer epilasyon hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de lazer epilasyon yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Lazer epilasyonda kullanılan cihazlar nelerdir?

Açık ve koyu cilt tiplerinde, ince ve kalın kıl yapısında ve kullanılacak bölgeye göre değişen çok sayıda lazer epilasyon cihazı mevcuttur. alexandrite, diod, nd yag ve ıpl gibi. Alexandrite lazer, 755 nm dalga boyuna sahiptir ve özellikle beyaz tenli ve siyah kıl köklerine sahip kişilerde çok başarılı bir lazer sistemidir. Nd:YAG lazer,  1064 mm dalga boyuna sahiptir ve ince-kalın tüm kıl köklerinde başarılıdır. Diode lazerler ise 810-940nm dalga boyuna sahiptir, ince ve kalın kıllarda etkili bir lazer sistemidir.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Hemen hemen tüm vücut bölgelerine uygulanabilmektedir. Kadınlarda koltukaltı, genital bölge, kol, bacak, yüzde bıyık ve çene bölgeleri en sık uygulama yapılan alanlardır. Erkeklerde ise elmacık kemik bölgesi, boyun, gögüs, omuz,sırt bölgeleri daha çok tercih edilmektedir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimi tamamlanmamış kişilerde, hamilelerde, uygulama yapılacak alanda cilt hastalığı olanlarda (uçuk, yara), burun içi, kulak içi, göz çukuru gibi bölgelere uygulanmamalıdır. Ayrıca güneş gören bölgelere özellikle yaz aylarında uygulama yapılması tercih edilmemektedir.

Lazer epilasyon uygulama öncesi dikkat edilmesi gerekenler

İşlem yapılmadan 3 hafta öncesinde ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü krem gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulanmaması gerekmektedir. Uygulamadan 1 gün önce bölgedeki tüyler temizlenmelidir. 1 ay öncesi itibariyle güneş ışığı ve bronzlaşmadan kaçınılmalıdır. Sistemik izotretinon kullananlar lazer uygulamasından önce bu ilaçları kesmiş olması veya doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz  gerekmektedir. Uygulama yapılacak bölgede makyaj, deodorant, krem vb. gibi maddeler bulunmamalıdır. Uygulamaya gelmeden önce kimyasal peeling, deri soyma, kese yapmak gibi cildi hassaslaştıracak işlemler yapılmamalıdır.

Uygulama sırasında hem kişinin hem de uygulayıcının gözleri lazer ışınlarından korunmalıdır. Genellikle lokal anestezi gerektirmeyen bir işlemdir yine de ağrı eşiği düşük olanlarda işlem öncesi soğuk uygulama veya anestetik krem uygulanabilir.

Lazer epilasyon uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Uygulamadan hemen sonra izlenen kıl çevresindeki kırmızılık ve şişlik, etkili uygulamanın sonucudur.  Lazer sonrası kıllar 2 hafta içinde uzuyor gibi görünür fakat 3. haftada dökülmeye başlar.

İşlem sonrası güneşten mutlaka korunulmalıdır en az 30 veya daha yüksek faktörde güneş koruyucu kullanılmalıdır. 24 saat boyunca sıcak su değdirmeyiniz, kaşımayınız ve fondoten, pudra, parfüm ve kapatıcı deodorant gibi ürünlerden uzak durunuz.Lazer yapılan bölgeye nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. lazer epilasyon seans sonrası veya seans aralarında cildi tahriş edebilecek peeling, kese ve deri soyma gibi işlemleri asla uygulamayınız. Lazer seansları arasında kıllar ağda, cımbız, epilatör ve tüy dökücü krem gibi işlemler ile alınmamalıdır.
Temizlik istendiğinde sadece kıl kökünü etkilemeyecek olan makas ve jilet kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon seans sıklığı ve aralığı

Lazer epilasyon ile vücudumuzdaki tüy ve kıllar büyüme evresinde iken uygulanırsa o seansta kalıcı olarak yok olması mümkündür. fakat kıllar büyüme evresinde değilse (dinlenme ve dökülme evrelerinde ise) dökülme sağlanmaz. Bu nedenle lazer epilasyon seans sayıları artmaktadır.
Büyüme dönemindeki kılların oranı kişiden kişiye, mevsimle, hormonal nedenlerle değişiklik gösterdiği için seans sayıları (6-10 seans) da değişkenlik göstermektedir. Yüz bölgesinde  lazer epilasyon tedavisi için daha uzun seanslar gerekebilmektedir. Seans aralıkları uygulama yapılacak bölgeye göre 3 hafta-1,5 ay arasındadır.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada lazer epilasyon hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de lazer epilasyon yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01