Yüzdeki kılcal damar çatlaması kimlerde görülür?

Yüz bölgesinde görülen kızarıklık, kılcal damar çatlamasında genetik yatkınlığı olanlar, beyaz tenli kişilerde, aşırı güneşe maruz kalanlarda ve aşırı alkol kullanımı olanlarda gözlenmektedir.  Kılcal damar çatlamaları yüzde yanma ve kızarıklık görünümüne yol açarak kişilerde sosyal yaşantılarında problemlere neden olmaktadır. Ayrıca kızarıklık dışında lekelenme riskini de beraberinde getirmektedir. Birçok leke şikayetinin alt zemininde kılcal damarların var olmasından dolayı leke tedavisinde de damar lazerleri kullanılmaktadır.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada yüzdeki kılcal damar tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de yüzdeki kılcal damarların tedavisini yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Yüzdeki kılcal damar çatlamasında kullanılan lazerlerin özellikleri

Gerek yüzde kızarıklık, telenjiektazi dediğimiz kılcal damar çatlamaları, rozasea hastaları ve gerekse de zemininde damar olan lekelerde  kullanılmak üzere birçok damar lazeri teknolojisi mevcuttur. Bu damar lazerleri kişinin şikayetine, şikayetin şiddetine ve cilt tipine göre en az yan etki ile etraf dokuya zarar vermeden sadece damar içindeki kırmızı rengi (hemoglobin) gören özel  lazer sistemleridirler.

577 nm dalga boyuna sahip olan sarı ışık (proyellow) damar lazerinin spot (kalem ) ve scanner (tarama) başlığı mevcuttur. Spot başlık ile belirgin kılcal damarlara uygulama yapılabilirken scaner başlığı ile geniş yüzeydeki kızarıklık alanlar taranabilir.

Melasma gibi dirençli lekelerin tabanında bulunan vEGF (Vascular Endotelial Growth Factor = damarsal büyüme faktörü) aktivitesine bağlı ince kapiller damarlar yok edilmediği sürece lekelerin nüks etmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle tabanda bulunan asıl sorun olan damarsal komponentin tedavisinde de agresif olmayan, düşük enerji ile renk hücrelerini (melonasitleri) uyarmadan yok etmek  amacıyla ProYellow Sarı Işık 577 nm lazer sistemi kullanılmaktadır.

Damar lazeri tedavisi kimlere uygulanır?

Kadın, erkek ve hatta çocuklarda damar lazeri uygulanabilir. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere damar lazeri tedavisi yapılabilir. Tıbbi olarak kişinin damar lazeri tedavisine uygun olup olmadığı  doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Damar lazeri kimlere uygulanır?

Yüz bölgesindeki kılcal damarlar,kırmızı yüz (eritromelanozis, uleritema), vücuttaki kırmızı benler (chery angioma: kiraz beni), doğuştan oluşan damar benleri (hemanjiom, port-wine stain: porto şarabı lekesi), örümcek damar beni (spider anjiom), akne sonrası gelişen kırmızı akne izleri, akne rozasea, boyun ve dekolte bölgesindeki kızarıklık (poikiloderma), pyogenik granuloma, venöz lake (mavi-mor damar büyümesi), postinflamatuar pigmentasyon (yara sonrası gelişen leke) ve melazma (gebelik maskesi-lekesi) tedavilerinde kullanılabilir.

Damar lazeri tedavisi kimlere uygulanmaz?

Son 6 ayda izotretinoin tedavisi alanlar (Roaccutane, zoretanin), keloid gelişimi olanlar, gebelik halinde, kanama bozukluğu, epilepsi hastaları ve kalp pili taşıyan hastalara uygulama yapılmamalıdır.

Damar lazeri seans sayısı ve sıklığı

Herhangi bir anestezik krem kullanımı olmadan işlem uygulanmaktadır. Kişinin problemine göre tedavi süresi 15-45 dk arasında değişmektedir. Damar çatlaması tedavisinde en az 3 seans uygulanmalıdır fakat hemanjiom, porto şarabı lekesi gibi doğumsal damar benlerinin tedavisinde seans sayısı daha da artabilmektedir (10-20 seans). Seans aralıkları 4 hafta arayla başlanıp zamanla arttırılarak devam edilmektedir.

Damar lazeri uygulama sonrası

Özellikle yüz bölgesinde hassasiyet, kızarıklık ve ödem (şişlik) oluşmaktadır, bu yan etki birkaç gün içinde geçmektedir. Evde buz ve ödem giderici krem en az 3 gün uygulanması şişliğin ve kızarıklığın daha çabuk geçmesini sağlamaktadır. İşlem sonrası doktorunuzun önerdiği güneş koruyucu kreminizi düzenli kullanmanız gerekmektedir. Ödeme bağlı cillte oluşabilecek gerginlik, kuruluk hissi için önerilen nemlendiricilerinizi kullanabilirsiniz. İşlem sonrası en az 1-2 hafta çok sıcak (hamam, sauna, güneşlenme) uygulamalar ve cildinizi tahriş edecek uygulamalardan (lazer epilasyon, peeling, keselenme vs) uzak durulmalıdır.

İşlem sırasında veya sonrasında bir miktar ağrı olabilir, tolere edilemeyecek düzeyde değildir, soğuk pedler ağrı hissini azaltmak için kullanılabilir.

Damar lazeri sonrası yan etkiler

En sık gözlenen yan etkiler kızarıklık, ödem, hassasiyet, küçük kahverengi ince kabuklanmalardır.  Damar lazeri uygulaması sonrası çok nadir izlenen yan etkiler ise  bül (içi su dolu kabarıklık), deri bütünlüğünün bozulması, yara, skar (iz, çukur), koyu kahverengi lekelenme, renk kaybı ve  yetersiz sonuç ( ön görülen tedavi seanslarının yetmediği durumlarda birden fazla seans yada farklı yöntemlerin tedaviye eklenmesi gerekebilir) alınmasıdır.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada yüzdeki kılcal damar tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de yüzdeki kılcal damarların tedavisini yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01