Dolgu uygulamasının amacı nedir?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüzde yağ dokuda ve kemik yapısında hacimsel azalmalar meydana gelir. Şakak bölgesinden başlayan deri altındaki yağ dokusunun kaybı aşağı doğru ilerledikçe elmacık kemik bölgesi, ağız kenarı (nazolabial ) ve çenede de zamanla çökmeler, kırışıklıklar başlar. Yanaklardaki sarkmanın düzeltilmesinde, şakak bölgesindeki yağ dokusunun azalmasında, burundan dudağa doğru uzanan (nazolabial) kırışıklıkların, dudak üzerindeki (sigara -barkod çizgileri) kırışıklıkların, yanakta oluşan gülme çizgilerinin giderilmesinde, dudak kalınlaştırılmasında ve dudak kontürlerinin belirginleştirilmesinde, gözaltı çukurunun hafifletilmesinde, çok derin olan çizgilerin (alın, göz çevresi, boyun) azaltılmasında dolgu işlemi uygulanabilir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada yanak dolgusu hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de yanak dolgusu yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Dolgu uygulamasında kullanılan maddeler nelerdir?

Yüz bölgesindeki çökmelerin tedavisinde kalıcı olmayan hyarulonik asit  ve yarı kalıcı olan polikaprolakton ve calsiyumhidroksiapatit içerikli birçok dolgu maddesi kullanılabilir. Bu dolgu maddeleri hem yüze volüm verirler hem de yüzün yukarıya çıkmasını (lifting) sağlarlar.

Dolgu maddelerinin kalıcılık süreleri nedir?

Kişinin ihtiyacına, yapılacak bölgeye ve kişinin yaşına göre hangi dolgu maddesinin kullanılacağı ve dolgu miktarı değişmektedir. Kullanılan dolgu maddesi kalıcılık süresini belirler (1 -4 yıl). Kalıcı olmayan dolgu maddelerinde (hyarulonik asit) 10 ay-1 yıl, yarı kalıcı dolgu maddelerinde (polikaprolakton, calsiyumhidroksiapatit) ise 1,5-2 yıl kalıcılık süresi vardır.

ŞAKAK DOLGUSU

Yüzün estetik olarak güzel görünmesi için V şeklinde olması istenir. Eğer şakak bölgesinde boşalma olduysa bu estetik görüntü bozulmaya başlıyor demektir. Şakak bölgesindeki yağ kaybı doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Yağ ve kemik dokusunun kaybı sonrası kaşlar düşer, kaş üstü alanlarda kırışıklıklar görülmeye başlar. Şakak bölgesindeki hacim kaybını desteklemek amacıyla kanül veya iğne yardımıyla uygulanan dolgu maddeleri yüz ovalitesine destek olur.

YANAK DOLGUSU

Özellikle kadınlarda dolgun yanaklar estetik olarak istenen bir görünümdür. Zayıf ve çökük yanaklar ise kişinin yorgun ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Aşırı kilo verilmesi, yaşlanma kaynaklı yanak bölgesinde hacim kaybı olduysa veya yapısal olarak zayıf yanaklı olan kişilerde dolgu uygulamaları ile yüze hacim vermek, şekillendirmek mümkündür. Kişinin ihtiyacına ve yüz anatomisine uygun, dikkatli yapılan dolgu uygulamalarında amaç; kişinin doğal görünümünü değiştirmeden daha sağlıklı bir yüze sahip olmasıdır.

NAZOLABİAL DOLGU

Ağız kenarındaki belirgin çizgilenme ve oluklanmanın çözümünde de dolgu uygulamaları mevcuttur. Kişinin yapısına, yaşına ve oluklanmanın şiddetine göre kullanılacak materyal belirlenir, anestezik krem uygulaması sonrası iğne /kanül ile uygulama yapılır.

Dolgu uygulaması kimlere yapılmaz?

Gebeler ve emzirenlere, tedavi edilecek alanda akut (uçuk, sivilce) veya kronik hastalığı olanlara, keloid veya hipertrofik skar gelişimine yatkınlığı, dolgu ürünlerinin herhangi birine karşı allerjisi ve  otoimmün sistemik hastalıkları olanlara uygulanmaz.

Dolgu uygulaması öncesi dikkat edilmesi gerekenler

İşlemden 7-10 gün öncesinden aspirin, ağrı kesiciler (NSAAİ), yeşil çay, kiraz çayı, bazı vitamin destekleri (ginko biloba, E vit, ginseng, balık yağı vs) kesilmeli. Uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden 15-30 dk.önce anestezik krem sürülebilir.

Dolgu uygulaması sonrası

Uygulaması sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilmektedir. Tedavi sonrası 1-2 gün boyunca sıcaklık ve terlemeyi arttırabileceği için aşırı egzersizden kaçınmak, yoğun güneş maruziyeti, aşırı sıcak (sauna, buhar banyosu gibi) ve soğuktan korunmak, tedavi sonrası 1-2 hafta boyunca tedavi alanına aşırı basınç uygulamamak, 1-2 hafta içinde herhangi bir yüzey düzensizliği hissedilmesi durumunda dikkatlice masaj yapılması önerilmektedir. Daha önceden sık tekrarlayan uçuk (herpes simplex) hikayesi olanlarda işlem öncesi koruyucu tedavi başlanabilir, uygulama sonrası uçuk gelişirse doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada yanak dolgusu hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de yanak dolgusu yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01