Mikroiğneleme yöntemi nedir?

Mikroiğneleme yöntemi,  özelleştirilmiş ve ayarlanabilir iğne derinliği (0,25-2,5mm) olan bir  cihazın cildin üst tabakasına zarar vermeden, deriyi dik açıyla delerek çoklu iğneler sayesinde deri yüzeyinde birçok mikrokanallar açılması işlemidir. Silindir şeklinde kendi etrafında dönen mikroiğneleme cihazları dermaroller, elektrik ile dikey yöntemle çalışan kalem şeklindeki cihazlar ise dermapen olarak isimlendirilir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada mikroiğneleme ile cilt yenileme hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de mikroiğneleme ile cilt yenileme tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Mikroiğneleme yönteminin amacı nedir?

Mikroiğneleme yönteminde kullanılan cihazların deri üzerinde açmış olduğu mikrokanallar, deri tarafından sanki yara gibi algılanır ve deri kendi içinde yarayı iyileştirmek için tamir mekanizmasını başlatır. Yara iyileşme mekanizması ile deriden salgılanan büyüme faktörleri (kollajen, hyalüronik asid, elastin fibriller) sayesinde kollajen doku uyarılır, yenilenme başlar ve anti-aging etki sağlanır. Ayrıca açılan bu mikrokanallar sayesinde işlem sırasında cildin yüzeyine uygulanan antioksidan, vitamin, aminoasit ve peptitler içeren serumların cildin alt katmanına ulaşması sağlanır. Mikrokanallar yaklasık 20 dakika içinde herhangi bir iz bırakmaksızın derinin kendi elastikiyeti ile kendiliğinden kapanır.

Mikroiğneleme yöntemi nerelerde kullanılır?

Cilt gençleştirmede, ince çizgi ve kırışıklıkları hafifletilmesinde, göz altı morluklarında ve torbalarında, saç dökülmesinde, melazma ve hiperpigmentasyonda (cilt lekeleri, günes ve hamilelik sonrası lekeler), akne skarlarının (sivilce izleri) düzeltilmesinde, genis gözenek yapısının azaltılmasında, cilt çatlaklarının ( stria) görünümünü hafifletmede, yanık skarlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Mikroiğneleme yöntemi kimlere uygulanmaz?

Gebelere ve emzirenlere, tedavi edilecek alanda akut (uçuk, sivilce) veya kronik hastalığı olanlara, keloid veya hipertrofik skar gelişimine yatkınlığı, otoimmün sistemik hastalıkları olanlara, kanama bozukluğu olanlara uygulanmaz.

Mikroiğneleme yöntemi ile cilt yenileme nasıl uygulanır?

Uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden önce kişinin konforunu sağlamak amacıyla anestezik krem sürülür ve 15-30 dk beklenir. Anestezik krem antiseptik solüsyonlar ile ciltten arındırıldıktan sonra mikroiğneleme cihazı ile tedavi alanı çoklu sayıda dikey-yatay-çapraz taramalar yapılarak iyilik hali sağlanmaya çalışılır. Mikroiğneleme cihazı ile deri taranırken aynı anda veya işlem sonrasında kişi için uygun mezoterapi serumları- … serumu cilde yedirilerek cildin alt katmanlarına ulaşması sağlanır. Mikroiğneleme yöntemi ile işlem sırasında cilde yedirilen serumlar  cilt altına 200 kat daha fazla ulaşmaktadır böylelikle hem derinin kendi sağladığı büyüme faktörleri hem de uygulanan serumlar ile  işlemin etkinliği de arttırılmaktadır.

Mikroiğneleme yöntemi ile cilt yenileme kaç seans uygulanır?

Uygulama seans aralıkları ve sayısı kişinin şikayetine, şikayetinin derecesine ve  süresine göre değişmektedir. Seans aralığı 2-4 hafta arayla planlanmaktadır. Uygulama sayısı ortalama 3-6 seans şeklindedir. Uygulama alanına göre 20-30 dk arasında süren işlemden 1 gün sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Mikroiğneleme yöntemi derinin kendi iyileşme mekanizmasını uyararak sonuç verdiği için etkinliğinin değerlendirilebilmesi için 3 ay beklenmesi gerekmektedir.

Mikroiğneleme yöntemi ile cilt yenileme sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntemin uygulanmasından sonra ortaya çıkan kızarıklık, ödem (şişlik) genellikle birkaç saat-gün arasında sona erer. Aynı gün sıcak uygulamalardan (hamam, sauna, banyo, güneşlenme) kaçınılması ve düzenli güneş koruyucu krem kullanılması önerilir. Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir. Kişinin cildinin hassasiyeti veya tedavide derin çalışılması gereken durumlarda (akne izleri) işlem sonrası deri altında 3-5 gün sürebilen küçük kanamalar (peteşi) oluşabilir. Uygulama sonrası gelişen ödeme bağlı olarak birkaç gün süren hafif kabuklanma ve kuruma şikayeti olabilir, bu durumda uygun nemlendirici kullanımı önerilmektedir.

Mikroiğneleme yöntemi başka işlemler ile kombine edilebilir mi?

Mikroiğneleme yöntemi kişinin şikayetine göre tedavinin etkinliğini arttırmak amacıyla  kimyasal peeling, fraksiyonel lazer, mezoterapi gibi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanabilmektedir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada Mikroiğneleme ile cilt yenileme hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de mikroiğneleme ile cilt yenileme tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01