Kıl kökü insan vücudunun en karmaşık ve en küçük organlarındandır. Büyüme (anagen), dinlenme (katagen) ve dökülme (telogen) periodlarından oluşan ve hayat boyu süren sikluslar gösteren tek organdır.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada saç dökülmesi tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de saç dökülmesi tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinde pek çok hormonal (tiroid ve seks hormonları ) veya besinsel faktörler, ilaç kullanımı, kimyasal maddelere maruziyet, sistemik ve lokal deri hastalıkları ile psikolojik stres sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle saç kaybı olan hastada eksiksiz bir sorgulama yapılması, ilaç kullanımı, son 6 ay-1 yıl içinde geçirilen hastalık ve kilo kayıplarının araştırılması, saçla ilgili işlemlerin öğrenilmesi, aile öyküsünün alınması çok önemlidir.

Diyet : Çok sıkı diyet başlandıktan ortalama 1-6 ay sonra yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Diyet ile saç kaybı arasındaki ilişki tam olarak bilinmemektedir. Yetersiz protein alımının saç dökülmesine neden olduğu gösterilmiştir. Diyetin bırakılmasından sonra saç kaybı geri dönüşümlüdür.

Kansızlık (Demir eksikliği): Anemi (kansızlık) olsun yada olmasın demir eksikliği, kadınların %72’ sinde genel saç dökülmesi ile birliktedir.  Serum demir düzeylerinin düşmesini takiben daha henüz anemi ortaya çıkmadan saç kaybının görüldüğü gösterilmiştir.

Doğum sonrası saç kaybı:  Gebeliğin 3-9 aylarında büyüme fazındaki saçların oranında artış olduğu, doğumdan sonra ise büyüme safhasındaki saçların azalıp dökülme safhasına geçen saçların arttığı gösterilmiştir. Özellikle doğum sonrası 6. haftadan itibaren dökülme evresindeki saçların oranı en üst düzeye ulaşmaktadır. Bu nedenle doğum sonrası saç dökülmesi, genellikle 1 ay ile 4 ay arasında başlar, altı aydan kısa sürer. Hastaların çoğunda eğer eşlik eden androgenetik alopesi (ailesel saç dökülmesi) söz konusu değilse, saç kaybı çoğunlukla normale döner.

Androgenetik alopesi (ailesel geçişli saç dökülmesi=kellik)

Androgenetik alopesi, ortaya çıkış zamanı, görülme sıklığı ve dökülme tarzı kadın ve erkekte farklılıklar göstermektedir. Erkekte ilk olarak ön saç çizgisi yavaş yavaş geriler ve sonunda ‘M’ şeklinde bir açıklık ortaya çıkar. Daha sonra bunu tepe bölgesinde seyrelme takip eder. Erkeklerin %15’ inde bu iki alan birleşmekte ve sonunda saçlı derinin sadece etrafını çevreleyen bir miktar saç kalmaktadır. Kadınlardaki genetik saç dökülmesi modeli erkeklerden biraz daha farklıdır. Saç çizgisi korunur, saçlı deri orta hatta genel saç kaybı oluşur, tepe bölgesinde tam kellik gelişmez. Her iki cinste de başlangıç ergenlik sonrasında herhangi bir zamanda oluşabilir. Genellikle başlangıç 20-40 yaşlar arasındadır. Klinik olarak erkeklerde 17 yaşında, kadınlarda 25-30 yaşlarında farkedilir. Kadınlar için babanın kel olmasından ziyade annenin saç kaybı olması önemlidir. Erkeklerde ise saç kaybı (kellik) yaşayan aile bireylerinin sayısı arttıkça androgenetik alopesi riski de artmaktadır.

Saç dökülmesinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Genel saç kaybı olan hastalarda neden ortadan kaldırıldığında saç kaybı durdurulabilmektedir. Yani hormonal bir neden yada anemi varsa bu sorunları tıbbi tedaviler ile düzeltmek gerekir. Ek olarak içerisinde saç için destekleyici proteinler ve vitaminler olan gıda takviyeleri , losyonlar veya spreyler başlanabilir. Androgenetik alopesi de ise ilk safhalarında olan hastaların tedavisindeki temel amaç daha fazla saç kaybını önlemek ve incelmeyi geri döndürmektir.

Saç mezoterapisi nedir?

 Saç dökülmesini durdurmak, incelen saçları güçlendirmek ve varolan saçları korumak amacıyla uygulanan bir mezoterapi işlemidir.

Saç mezoterapisinde kullanılan ürünler nelerdir?

Tedavide vitaminler, mineraller, aminoasitler ve antioksidanlar  içeren hazır mezoterapi karışımları kullanılmaktadır.

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Hazır mezoterapi ürünü çok ince uçlu iğneler veya mezoterapi tabancası aracılığıyla saçlı deriye uygulanmaktadır. Anestezik krem kullanılmamaktadır.

Saç mezoterapisi seans sayısı

Kişinin şikayetine göre 2-4 hafta aralarla tedaviye başlanmaktadır. Mevsimsel saç dökülmesi olan kişilerde 5-8 seans uygulama yeterli olabilmektedir. Genetik saç dökülmesi olan kişilerde saç dökülmesi durdurulduktan ve saçlarda iyilik hali izlendikten  (5 -8 seans) sonra koruyucu tedavi olarak 1-3 ay aralıklarla tedaviye devam edilmektedir. İşlem sonrası küçük kanama noktaları ve kızarıklıklar görülebilir. mezoterapi ürününün etkiniği için uygulama sonrası 4-6 saat banyo yapılmaması önerilmektedir.

Saç dökülmesinde … tedavisi

…, kişiden aldığımız kanı trombositlerden zengin serum haline getirme yöntemidir.

… tedavisinde de saç köklerine iğne veya mezoterapi tabancası ile uygulanarak saçlı deriyi ve kıl köklerini beslemek, güçlendirmek elde edilen büyüme faktörleri sayesinde saç dökülmesi tedavisinde etkinliği arttırmak hedeflenmektedir.

Saç dökülmesi tedavisinde … tek başına veya saç mezoterapisi ile kombine edilebilir.

Saç dökülmesinin sebebine göre tedavi planı ve seans sayısı değişmektedir. Mevsimsel veya bir hastalığa bağlı dökülmesi olan kişilerde ana tedavi seansları ile sonuç alınabilmesine rağmen androgenetik alopesi (kellik) olan kişilerde ana tedavi seanslarından sonra seans aralıkları açılarak tedavi devam edilmelidir.

Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a Sorabilirsiniz

Bu sayfada saç dökülmesi tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. İzmir’de saç dökülmesi tedavisi yaptırmak istiyorsunuz fakat cevabını merak ettiğiniz sorunlarınız mı var? Tedavi fiyatları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Sormak istediğiniz her türlü sorunuz için iletişim kanallarından Uzm. Dr. Çilem Kaya Koç’a ulaşabilirsiniz. Dilerseniz telefon numarasına dokunarak şimdi arayabilirsiniz: Tel: 0553 189 41 01